Your location is here: dravecky.net  ⇒  ⇒ Spájkovacie pasty na ebay a aliexpress - otestovaných 30 druhov

  Spájkovacie pasty na ebay a aliexpress - otestovaných 30 druhov
  Prehľad rôznych spájkovacích tavidiel. Zatiaľ som vyskúšal viac ako 20 rôznych druhov na rôzne účely. Nakúpene na ebay, alibaba, aliexpress,dealextreme

  Počas svojej práce s elektronikou som mal možnosť otestovať asi 15 druhov rôznych pást. V súčasnosti používam iba tie kvalitnejšie na BGA a na SMD si pastu miešam z viacerých druhov, čo sa mi veľmi osvedčilo. 

   

  RMA-223

  Podpriemerná pasta údajne obsahujúca aktivovanú kolofóniu. Má priemernú účinnosť, je pomerne nízkej viskozity, neutrálne PH, nie je nutné ju oplachovať a je aj cenovo dostupná. 10cm³ stojí asi jeden dolár na ebay. Nie je to žiaden zázrak, na BGA reballing sa použiť nedá, ale na SMD postačí a za tú cenu je to OK. Nie je to originál AMTECH ale napodobenina.  
  BEST RMA-223 Táto pasta by podľa špecifikácie mala byť totožná s predchádzajúcou, no nie to tak ani zďaleka. Tu sa výrobca nesnaží podstrčiť kupujúcemu napodobeninu, ale skutočne vyrobil pastu založenú na kolofónii s danou špecifikáciou. Na rozdiel od predchádzajúcej, je pasta hustejšia, tmavšia, zanecháva hnedý lepkavý zvyšok a skutočne funguje ako má. Zvyšok po použití možno očistiť liehom. Úspešne som, túto pastu spočiatku používal na osadzovanie guliečiek BGA, a aj na osadzovanie starších BGA čipov. Na SMD je super.  
  NC-559-ASM Pasta veľmi podobná RMA-223, no kvalitnejšia. Dá sa už použiť aj na reballing BGA. Jej cena sa pohybuje mierne cez tri doláre. Taktiež sa jedná o napodobeninu AMTECH, no táto pasta už dá sa povedať aj funguje.  
  NC-559-ASM Pasta rovnaká ako predchádzajúca, tiež sa jedná o napodobeninu. Aj keď je uvedený web výrobcu www.amtechsolder.com, ostatné znaky ako čiarový kód chýbajú. Navyše originál amtech nedáva na svoje pasty holografické logo.  
  AMTECH NC-559-ASM-TPF(UV) Originál AMTECH pasta určená hlavne na BGA reflow/rework/reballing pre lead-free(bezolovnaté) spájkovanie. Pasta je mimoriadne účinná, môžem povedať že zo všetkých ktoré som zatiaľ skúšal najlepšia a takmer vobec nezapácha. Tomu zodpovedá aj cena. Mimoriadne vysoká účinnosť pri odsávaní cínu pomocou wick pásika. Pasta má jasne žltú farbu, je pomerne riedka a je takmer úplne priehľadná na rozdiel od neoriginálnych pást s týmto označením. Je pomerne ľajké ju rozpoznať. Ako zátku ústia nepoužil výrobca čiernu nasúvaciu koncovku ale oranžovú zátku so závitom,  a aj striekačka má logicky závit pre zátku. pochybujem že sa jedná o pastu vyrobenú v USA, pretože túto striekačku, zátku a piest používa aj čínsky výrobca nespájkovacej masky (detailne porovnané). Každopádne je to skvelá pasta hlavne na osadzovanie čipov.  
  NC-559-ASM-UV

  Ďalšia napodobenina skvelej AMTECH pasty. Na obrázku je priehľadná, takmer bezfarebná, presne ako má byť. V skutočnosti ale dostanete toto

  Aj keď pasta celkom slušne funguje, odsávanie cínu skvelé a priletovanie guličiek tiež ujde, chip som sa ňou neodvážil priletovať. Pri použití sa okamžite prezradila, zavoňala po čajových sviečkach, čiže obsahuje značné množstvo parafínu.

   
  NC-559-ASM-UV(TPF)
  Na obrázku jasne žltá, čiastočne priehľadná pasta s červenými zátkami. Na aliexpress pod názvom
  Original AMTECH NC-559-ASM-UV(TPF) 30CC
  V skutočnosti zátky ružové ako majú na origináli byť, no pasta je biela, nepriehľadná a plná bubliniek. Kvalitou, vzhľadom a zápachom pri práci jasne ukazuje na prvé dve pasty NC-559 v tabuľke. Jasná napodobenina. 
   
  ZJ-18

  Menej kvalitná pasta, založena na vazelíne. Nie je nutné ju oplachovať, má neutrálne PH. Je hustejša ako RMA-223, má nižšiu účinnosť no cena je za 80g balenie okolo dvoch dolárov, čiže je lacná a na bežné účely postačí. Úspešne ju používam na SMD. Pri BGA sa dá použiť iba na odstránenie starého cínu, nové guličky alebo nebodaj samotný chip osadzovať ani neskúšajte ! Ja osobne k tejto paste pridávam aj kolofóniu za tepla rozpustenú v propylen-glokole. Vznikne tmavšia pasta ale je oveľa účinnejšia. Hlavne pri rozoberaní starých dosiek sa hodí mať lacnú pastu.  
  ZJ-18 Iné balenie  
  PD-10 Pasta na SMD. Účinnosť podobná ako kolofonia, no neprepaľuje sa a zvyšok sa dá dobre odstrániť liehom. Je omnoho účinnejšia ako ZJ-18.  
  BS-10 Pasta vhodná na spájkovanie konektorov, drôtov a mechanických častí. Obsahuje kyselinu a na obale je upozornenie, že nie je použiteľná na počítačové dosky (Weak acid: Not applicable to PC boards.) Má bielu farbu trocha kryštalickej štruktúry. Prakticky nezapácha a neprepaľuje sa. Poniektorí predajcovia uvádzajú že je vhodná na BGA a SMD, to je blbosť, je to hobby pasta, čo má aj na obale jasne uvedené.  
  ws-30 Účinná pasta, ale predpokladám že bude spôsobovať koróziu, pretože je prakticky rovnaká ako BS-10, ktorá obsahuje kyselinu. Neodporúčam na SMD, skôr na konektory, drôty a podobne. dá sa dobre očistiť liehom. názov na ebay je "30g Advanced Solder Soldering Flux Welding Grease Paste For BGA PCB Repair" , ale tomu neverím, keďže aj na obale je uvedené "HOBBY USE SOLDERING".  
  Pro'sKit
  8S005

  Hobby pasta v balení s logom značky Pro'sKit. Pasta prakticky rovnaká ako dve predchádzajúce, iba v inom 50g balení. Predajca na aliexpress síce uvádza ...

  Pro'sKit 8S005 Solder Paste 50g BGA Desoldering Repair Reballing Flux

  ... čo je možné brať iba ako vtip. Pasta je agresívna a zaručene v krátkom čase zničí dosku. Na obale výrobca upozorňuje na potrebu oplachnuť po použití. 

  This solder paste is not suitable for soldering point on integrated circuit or high voltage (frequency/power). You are suggested to clean the soldering point by ethyl alcohol after using in order to avoid the possible short situation.

   
  BST-506 Spájkovacia pasta obsahujúca kvalitné tavidlo a spájku v pomere 63% cínu a 37% olova. Pasta je vynikajúco použiteľná na pocínovanie DPS pred vŕtaním otvorov. Po takomto pocínovaní je DPS skvele pripravený na osadzovanie a spájkovanie.Pastu treba naniesť doslova tak, že ju ani nieje vidno, je to len povlak. Po nanesení sa stačí hrotom spájkovačky dotknúť plošky a je v momente pocínovaná. Na plošný spoj 5x10 cm s 50 otvormi stačí množstvo pasty o veľkosti polovice zápalovej hlavičky. Pri pocínovaní káblov stačí namočiť koniec drôtu a priložiť spájkovačku alebo plameň zapaľovača. predpokladám že ako tavidlo je použitá pasta BST-223. Pod mikroskopom krásne vidno lesklé cínove guličky v priesvitnom tavidle. Priemer častíc je uvedený 25-45µm (0.025 -0.045 mm).  
  MCN-300

   
  Veľmi podobná pasta ako BST-506, no mám pocit že obsahuje menej kvalitné tavidlo.  
  RMA 1.1.2/3 Spájkovacia pasta poľskej výroby. Jedná sa o aktivovanú kolofóniu, ma vyokú účinnosť. Je tmavej farby a pomerne hustej konzistencie. Pri spájkovaní zapácha a pri vdýchnutí výpar značne dráždi. Vhodna na SMD a osadzovanie guličiek BGA. Jedná sa o borovicovú kolofóniu (vedľajší produkt vznikajúci pri destilácii borovicovej živice pre získanie terpentínu) rozpustenú vo vazelíne (overené). Po spájkovaní zanecháva tmavší lepkavý sajrajt, ktorý aj keď výrobca uvádza, že netreba odstraňovať (no clean), je treba odstrániť liehom alebo benzínom, lebo to vyzerá strašne. Dobre to rozpúšťa snáď len toluen, je to riadny humus, neodporúčam sa ani zaoberať.  
  KINGBO RMA-218 Kvalitná pasta vhodná na reflow/rework/rebaling. Pasta má bielu farbu s mierne jantárovým nádychom. Je veľmi účinná, porovnateľná s originál AMTECH, no výpary sú dráždivé a je omnoho hustejšia. Bez problému sa dá používať na prácu s BGA hlavne pri osadzovaní guličiek a odspájkovaní čipov. nie je problém ňou čipy aj osadzovať. Vysoká účinnosť pri odsávaní cínu pomocou wick pásika. Aj na tejto paste je vo varovaní "Colifomia" namiesto "Calirfornia".  

  HERO

  HH3368A

  Pasta porovnateľná s KINGBO. Originál čínska pasta, nehrá sa na nič. Je redšej konzistencie čiže sa lepšie hodí na dávkovanie striekačkou. Cín sa ňou odsáva priam skvele. Má takmer oranžovú farbu, je nepriehľadná, pôsobí dosť "lacno", no bol som milo prekvapený.   
  AMTECH LF-4300-TF Fantastická pasta na odsávanie cínu a reflow. Farba biela až "slonová kosť", ideálna viskozita. Cín odsáva asi najlešie zo všetkých doteraz vyskúšaných pást. Jednou z jej vlastností je, že sa takmer úplne odparí takže pri rozumnom dávkovaní nezanecháva zvyšok. ďalšou vlastnosťou je to, že pri osadzovaní guličiek nemá tendenciu splavovať guličky dohromaty ako to robia ostatné pasty. Tiež je vhodná na reflow, pretože ako som uviedol, značná časť sa odparí. Trochu viac dymí ako ostatné pasty, ale dym nesmrdí a jedná sa skôr o paru. Výrobca uvádza water-washable, čiže by sa mala dať umyť vodou. Kto by ale elektroniku vodou umýval, skor asi nástroje a pracovný stôl ... Odporúčam, na regáli má mať svoje miesto. Používam ju dva roky, ale nejak som ju tu zabudol spomenúť, asi mi prišla ako samozrejmosť.  
  MK-504L Pasta porovnateľná s KINGBO aj keď neobsahuje živicu (kolofóniu). Originál japonská pasta. Je pomerne hustej konzistencie čiže sa lepšie hodí na dávkovanie štetcom. Cín sa ňou odsáva fantasticky, pretože má pasta výbornú mazivosť a je aj dosť účinná . Má takmer žlto-oranžovú farbu, je čiastočne priehľadná. Ma zvláštny "umelý" zápach, po vazelíne a parafíne, čomu napovedá aj jej zloženie. 83% vazelína,  8% chlorid amónny a chlorid zinočnatý (NH4CL,ZnCl2), 6% parafín a 3% zvlhčujúce prísady, zrejme propylénglykol alebo glycerín. Pro práci s BGA sa dá použi na každý proces, či už odletovanie čipu a odsatie cínu, osadenie guličiek alebo aj priletovanie čipu. Neprepaľuje sa, dá sa perfektne umyť izopropyl alkoholom. Oproti obrázku dostanete asi 60% objemu nádobky. Pastu odporúčam, dá sa kúpi na aliexpress od 15€ aj keď  ja som z opatrnosti kúpil od overeného predajcu za 25€. Túto pastu samozrejme číňania napodobujú a predávajú za výhodnejšie ceny, no kvalita sa nevyrovná originálu. Nechápem prečo, keď výrobca uviedol zloženie rovno na nálepke, tak by to snáď už mohli zvladnuť namiešať. 

  Originálna krabička a krabička napodobeniny
   
  warton Vynikajúca pasta na spájkovanie všetkých SMD a QFN chipov. Pasta ma ideálnu konzistenciu, neprepaľuje sa a nemá tendenciu splavovať drobné súčiastky. Má zvlášnu, citrusovú vôňu. Výborne sa hodí na letovanie drobných dielov.   
  AMTECH NC-559-ASM-UV(TPF)

  S touto pastou sa stretávam veľmi často. Je možné ju kúpiť od 15 až do 50 eur. Kvalita ani originalita nie je nikdy istá. Isté je zatiaľ to, že predajca www-satkit-com na ebay.com predáva priemerne kvalitnú pastu, zrejme neoriginálnu alebo vyrobenú v nejakej licencii za cenu originálnej pasty z USA. Navyše tento predajca distribuuje pasty akože z francúzka a španielska ale v skutočnosti si počkáte mesiac i viac a príde Vám pasta, ktorú kúpite z číny za 15 eur. Som presvedčený, že ju preobjednáva z číny a pridá si 100-200 %. Tiež predáva topné telesá kus za 14eur s poštovným , ktoré bez problému kúpite za 3,5 eur. Pastu s rovnakým označením som kúpil na aliexpress.com za 20 eur, no prišla mi oveľa kvalitnejšia ako tá z francúzka. Originálna alebo kvalitná pasta má byť priehľadná s jemnou špecifickou arómou. Ak Vás po otvorení zavalí umelý olejovo vazelínový smrad, pasta je snehovo biela alebo s miernym jantárovým nádychom, jedná sa o lacnú pastu a vyhodili ste prachy. Čo som si na rozdieloch všimol je, že orginálna alebo lepšia pasta ma Lot#:063-242 a zvislý popis na pravej strane nálepky, zatiaľ čo u nekvalitnej tento nápis chýba a má označenie Lot#:209-443. Ďalej u originálnej je text čiarového kódu lícovany zľava a kópia ho ma uprostred čiarového kódu. Na tomto obrázku je akýsi mix oboch verzií nálepok. V prvom riadku nálepky má originál FLUX: a kópia Flux Type :

  Dobrú verziu som kúpil tu

  Šmejd zase tu

   
  SGS
  SH6150558
  CHEM
  Túto pastu som kúpil iba zo srandy na aliexpress.com. Na prvý pohľad bolo jasné že je to humus. Predpokladal som, že je to pasta, ktorú používajú "black and decker" reworkéri, tak som si to chcel overiť. Pripomína skôr box na topánky alebo kolomaž, ako pastu na spájkovanie. Cena 3,5€ a názov Lowest Price Soldering Repair Solder Paste Cream Welding Paste Flux Grease Gel RoHS hovorí svoje. Keď pasta dorazila, zistil som, že nie je taka čierna ako sa mi zdalo. Má jantárovú farbu, je čiastočnie priehľadná a je strašne hustá, až tuhá. Neváhal som vyskúšať. Letovanie, no, nič moc, sičí, prská,  a ten smrad, akoby sa pálila strojová vazelína. Aj sa zdá, že je to vlastne vazelína na mazanie, a nie spájkovacia pasta. Keď som ju trocha nariedil kvapalným tavidlom, začala nakoniec aj fungovať a mala lepšiu viskozitu ako lacne RMA pasty, no týmto by som neletoval ani konektory na aute, bolo by to zneuctenie spájkovačky. NEBRAŤ !!!  

  BURNLEY

  DM-200-BU

  Pasta bielej farby, čiastočne priesvitná. Veľmi dobrá na odsávanie cínu a všetky úkony pri rework, reballing. Konzistencia skvelá, dá sa dávkovať ako štecom tak striekačkou. Odporúčam, veľmi priaznivá cena, asi 12 euro  na aliexpress.com. Pripomína mi originál amtech NC-559-ASM-TPF(UV).   

  MECHANIC

  MCN-UV50

  Údajne pasta vhodná na rework, no tak v skutočnosti na odsávanie cínu a aj to by som radšej nerobil. Zjavne pasta založená na zmesy parafínu,vazelíny a kolofónii. Hustá konzistencia, štetcom sa prakticky nedá nabrať. Cín odsáva prijateľne, letuje slušne, ale dôveru vo mne nevzbudzuje. 50g stojí na aliexpress.com cca 12 euro. Za tú cenu sa dá kúpiť dvojnásobné množstvo DM-200-BU  
  QL-QSI Pasta žltej farby, podobná RMA-223. Veľmi účinná, neprepaľuje sa, je pomerne hustá. Použiteľná na všetky operácie pri rework/reballing. Používal som ju na asi desiatich doskách v rade za sebou a nezaznamenal som žiaden problém. Cenovo veľmi prijateľná a kvalitou prevyšujúca KINGBO.  
  AMTECH NC-559 Na trhu sa objavila populárna pasta v novom balení. Na vrcháku je nápis AMTECH priamo v odliatku oproti predošlým, kde bola len nálepka. Pasta je čiastočne priesvitná, s nádychom bielej farby a je pomerne dosť tuhá. Funguje vcelku dobre, alkohol ju umýva bez zvyšku a nezaznamenal som obsah parafínu. Oproti predošlým pastám tohto typu má menšiu tendenciu splavovať guličky. Neprepaľuje sa, cín odsáva priemerne, žiaden zázrak. Je použiteľná ale nedosahuje kvality originálu, takže ju považujem len za slušnú náhražku pasty AMTECH s označením NC-559-ASM-TPF(UV).  
  AMAOE
  M50
  Kvalitná pasta, neprepaľuje sa a zanecháva minimálny zvyšok. Pasta je účinnosťou podobná originá AMTECH-NC-559-ASM. Prakticky nezapácha a nedymí. Predpokladám neutrálne PH vzhľadom na to, že po prehriati nečistí meď tak efektívne ako niektoré agresívne pasty ako napríklad BS-10 alebo WS-30.  
  AMAOE
  M51
  Kvalitná pasta, neprepaľuje sa a zanecháva minimálny zvyšok. Pasta je účinnosťou lepšia ako originál AMTECH-NC-559-ASM. Prakticky nezapácha a nedymí. Pasta zrejme obsahuje vyšší podiel chloridov, pretože po prehriati čistí meď dosť slušne. perfektne sa hodí na odsávanie plošiek.  
  Mechanic
  UV559
  Kvalitná pasta, prepaľuje sa len málo, zvyšok po spájkovaní stuhne a je prakticky nelepivý. Pasta je veľmi účinná, zrejme najučinnejšia akú som mal možnosť vyskúšať. Mierne zapácha a dymí, ale je to ešte "v norme". Pasta sa názvom snaží pripomínať NC-559-ASM od AMTECH, ale na odsávanie a osadzovanie guličiek je ešte lepšia. Po prehriati čistí meď veľmi slušne, takže zrejme nebude PH neutrálna.  
    Vlastný mix Po stovkách úspešných opráv a skúsenostiach s desiatkami rôznych pást som si začal miešať vlastnú pastu. Každá pasta je dobrá v niečom inom, resp. žiadna nie je ideálna na všetko. Niektoré pasty veľmi účinne odstraňujú oxidačnú vrstvu medených plôch, čo sa môže zdať super, no vzbudzuje to pocit, že tieto pasty su agresívne a časom môžu tenké spoje narušiť. niektoré pasty zase nie sú agresívne vôbec, ale zase majú tendenciu vytvárať nedokonalé spoije. Preto stojí za úvahu urobť kompromis medzi vlastnosťami. Ani moja pasta nie je dokonalá, no zo všetkých doteraz vyskúšaných mi vyhovuje najviac.   

   

  Všetky spomenuté pasty dobre umýva technický benzín. Plošné spoje a základné dosky treba umývať izopropyl-alkoholom.

   

  Pravé pasty poznáte podľa týchto znakov:

  MK-504L

  Originál má krabičku odlišnú od amtech a kingbo pást. Je vyrobená z bieleho plastu a vnútorné viečko ma jazýček na vyberanie. Napodobenina má krabičku presne ako KINGBO ibaže bielu až priesvitnú a vnútorné viečko je presne rovnaké ako KINGBO a AMTECH.Originál krabička s utiahnutým vrchnákom meria na výšku 78mm a priemer vrchnáku je 68mm. Napodobenina meria na výšku s utiahnutým vrchnákom 75,5mm a priemer vrchnáku je 65mm. 

   

  AMTECH

  1. uvedená adresa www.amtechsolder.com

  2. Nálepka je papierová nie plastová. Plastová, elastická nálepka je na neoriginálnych pastách.

  3. Je zobrazený čiaový kód a podľa neho sa dá na web stránke www.amtechsolder.com nájsť.

  4. U pasty NC-559-ASM-TPF(UV) je na konci nálepky pri pieste priečne umiestnený dvojriadkový text "HMIS RATING H=2 F=1 R=0 P.P.=B". Napodobeniny tento text neobsahujú, ale nálepka dnes už vyzerá fakt ako originál. Ružová zátka má v konci hĺbku asi 3mm, zatiaľ čo napodobenina iba 1mm. Na zátke piestu nie je vyrazené nič, napodobenina obsahuje číslicu. V prvom riadku nálepky má originál FLUX: a kópia Flux Type :

   

  AMTECH, KINGBO

  V upozornení sa nachádza "California" na rozdiel od napodobenín, ktoré uvádzajú "Colifomia". Originál je priehľadná, napodobenina skoro snehovo biela.

   
  Rozdiel pasty NC-559-ASM Vľavo to čo sa predáva ako originál, vpravo skutočný originál. Tie čínske lacne ani nemá zmysel fotiť.
   

   

   

     Comments
  Vlado
  2016-02-05 01:05:34
  Zbierka sa nám rozrastá. Onedlho NC-560-HF,DM-200, QL-QSI, som zvedavý :-)

  anonymized_79
  2016-02-07 00:35:09
  Potrebujem prosím radu. Akú pastu použiť na hornú časť čipu pred odobratím, aby sa pri nahrievaní nepoškodil, akú pastu použiť na čistenie plochy dosky a plochy čipu, akú pastu použiť pred nanesením guličiek na čip a na dosku. A ak mi môžete ešte poradiť prosím s teplotou, akú teplotu na spodný ohrev a akú teplotu na fúkanie na čip pri odoberaní a pri osádzaní a ako dlho. Ak by ste mali na predaj pasty tak by som kúpil od vás, lebo je problém zohnať originály. Ďakujem.

  Vlado
  2016-02-07 03:08:09
  No to je dosť rozsiahla problematika. Povrch čipu musí byť suchý, najlepšie umytý IPA. Spodný ohrev ak berieme teplotu povrchu telesa tak 250°C. Povrch dosky na hornej strane by mal mať pri takomto ohreve asi 90°C - 100°C. Na čip treba najprv pustiť tak 200°C vzduch a odstrániť lepidlo zastrúhanou bambusovou špajľou. Pozor aby sa neutrhli spoje na doske pod čipom, nepáčiť. Potom treba čip z dvoch protiľahlých strán "podliať" nejakou lacnejšou pastou, napríklad čínskou NC-559-ASM. Ak je K-senzor na rohu čipu tak pri teplote cca 230°C sa začne cín taviť. Treba to skúsiť ťuknutím do čipu. Musí sa pohybovať celoplošne. Teplota fúkaného vzduchu je cca 300 -350°C, ale nárast má byť plynulý, tak 1-2°C za sekundu. Až sa pohybuje, odobrať vákuovou pinzetou. Na osadzovanie guličiek a čipov používam vlastný mix pást, ale odporúčam originál NC-559-ASM-TPF(UV). Celý postup je tu niekde popísaný v článku na toshibe L650D. Nemám až tak veľa oprav za sebou ako hyperexperti na fórach, tak si 800 s úspešnosťou 95% :-D. Keby dačo, sem tam sem kuknem.

  Vrbjar
  2016-06-30 00:14:41
  Chcem sa spýtať či nemáte skúsenosť s pastou Kingfull KF-5600-ASM a QL-QSI? Dakujem.