Your location is here: dravecky.net  ⇒ Rework, Reballing ⇒ Solutions ⇒ Repas základnej dosky

Repas základnej dosky
Skráteny popis ako prebieha repasovanie základnej dosky laptopu.

Prvou úlohou pri repase dosky je zistiť, do akej miery je funkčná a čo je nutné opraviť. Použijeme niekoľko diagnostických pomôcok ak ich máme k dispozícii.

V prípade chyby chipsetu je nutné skontrolovať tranzistory spínajuce napájanie chipsetu, pretože ak má chipset studený spoj, odber napájania kolíše tak rýchlo, že tranzistor nestihne reagovať a jednoducho zhorí.

Skontrolujeme, že doska dáva správne napätia pre jednotlivé chipy, reaguje na zapnutie a po pridržaní tlačidla so po 5 sekundách vypne. Ak je to v poriadku, môžeme dosku upnúť do upínacieho zariadenia. Je dôležité upevniť dosku nie len na všetkých bočných upínačoch, ale aj na čo najviac bodoch odspodu dosky. Na toto slúži asi sedem výškovo nasaviteľných opôr na každej z troch líšt. Lišty rozmiestnime podľa toho ako sú na doske chipy, nikdy lišta nesmie viesť popod chip, ktorým sa budeme zaoberať. U niektorých dosiek je treba použiť aj doplnky na upevnenie proti vydutiu dosky dohora. V rohoch zabezpečíme dosku proti posuvu KAPTON páskou. Alobalom ochránime ostatné diely pred zbytočným prehrievaním. Alobal po obvode čipu pripevníme alu-páskou. POZOR, takzvaná "TESA páska", ktorá sa dá kúpiť v supermarketoch síce v núdzi pomôže, ale jej lepidlo ostane na doske, a dá to riadnu fušku umyť. Preto je treba používať špeciálnu alu-pásku so silikónovým lepidlom. Je to lepidlo rovnaké ako je na "KAPTON" páskach, neostáva na doske. Pokiaľ je batéria CR2032 veľmi blízko chipu, odletujeme držiak batérie.

Odletujeme obidva chipy. Bez ohľadu na to, že bol problém iba s VGA, pretože u dosiek s chipsetmi SB600, SB700  a ich odnožmi je problém často aj so southbridge spojmi.

Dosku očistíme od starého cínu, pocínujeme novým, olovnatým cínom, znova odsajeme a umyjeme izopropyl-alkoholom. 

Chipy očistíme rovnako a osadíme novými guličkami patričného rozmeru. 

Chipy umyjeme izopropyl-alkoholom, dosku potrieme kvalitnou pastou (napríklad KINGBO) a chipy priletujeme pri tepolote 200°C spodný ohrev a 225°C horný ohrev. Teplota nad hranicou tavenia musí byť aspoň jednu minútu. Na vrchole teploty je dobre vhodným predmetom (dlhý plochý tenký skrutkovač) jemne šťuchnúť do chipu aby si chip lepšie "sadol" a aby sme sa presvedčili že su všetky guličky úplne roztavené. Vtedy sa chip po šťuchnutí zachveje. Treba pri tom dávať pozor, aby sme chip neposunuli. Po priletovaní oboch chipov necháme dosku úplne vychladnúť. Po vychladnutí otestujeme správnosť pripojenia všetkých pinov CPU socket testerom. U ATI chipov svietia pravé tri stĺpce troška slabšie ako ostatné, ale to je v poriadku. Všetky LED musia svietiť "polovičným" jasom. Zhasnutá LED znamena odpojený kontakt, plný jas znamená skrat voči kostre.

Pokiaľ bol test pripojenia úspešný, umyjeme dosku od použitej pasty izopropyl-alkoholom a dosku uvoľníme z upínacieho zariadenia. Osadíme dosku procesorom, chladičom, batériou CMOS a chladičom. Pripojíme monitor a necháme nabootovať buď z HDD alebo live DVD. V operačnom systéme skontrolujeme zvuk a ostatné funkcie dosky vrátane nabíjania batérie. Ak je všetko v poriadku, chipy zafixujeme špeciálnym lepidlom a dosku osadíme novou batériou CR2032.

Na záver urobíme update BIOS-u a naštartujeme systému ešte raz a overíme funkčnosť. Ak je všetko OK, doska je pripravená na použitie.

 

 

 

 

 

 

 



Comments
anonymized_152
2016-09-26 18:34:05
Ahoj Vlado. Bolo by mozne zaskolenie ako robit spravne reball? Samozrejme za odmenu. Dakujem